گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > برگزاری مراسم عزاداری دهه اول محرم در عشق آباد


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم عزاداری دهه اول محرم در عشق آباد

مراسم عزاداری دهه اول محرم با حضور پرشور علاقمندان و شیفتگان حضرت اباعبدالله الحسین در مسجد حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها عشق آباد با برپایی نماز جماعت، قرائت قرآن، زیارت عاشورا، سخنرانی و مداحی برگزار شد. در شب تاسوعا و عاشورای حسینی جناب آقای دکتر احمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در سخنانی اظهار داشتند: بعضی از حوادث مانند عاشورا مشمول مرور تاریخ نمی شوند و کهنه نمی شوند. حادثه عاشورا یکی از مهمترین حوادث و نقطه عطف های تاریخ است که اهمیت و حرکت آن نه تنها برای شیعه بلکه برای تمام جوامع انسانی آشکار می شود. در حقیقت «عاشورا» پیامی است برای تمام نسل ها در همه عصرها. ایشان با اشاره به این نکته که مراسم عاشورا هر سال پرشورتر از سال های گذشته برگزار می شود خاطر نشان کردند اینکه یزید تصور می کرد با شهادت امام حسین (ع) به اهداف خود رسیده، تصور اشتباهی بود چه اینکه آنها برای از بین بردن نام امام حسین (ع)، قبر مبارک پسر پیغمبر (ص) را تخریب کرده و به زمین کشاورزی تبدیل کردند تا در طول تاریخ اثری از عاشورا به جا نماند. اما می بینیم که مراسم عاشورا و مراسم عزا برای حضرت اباعبدالله در هر شرایطی و در هر مکانی برگزار می شود. این حقیقت امام حسین (ع) است که محو نشدنی است به دلیل آنکه عاشورا یک مکتب است و تنها یک حادثه تاریخی نیست.

          ایشان در ادامه سخنان خود افزودند: عاشورا مکتب حیات بخش و نجات بخشی است که هرکس به اندازه معرفت و فهم خود از آن بهره می برد و هیات های عزاداری به پادگان های آموزشی برای تربیت نیروها و اندیشه های امام زمان (عج) تبدیل شده است. ایشان همچنین در واکاوی و چرایی وقوع حادثه عاشورا اظهار داشتند چه شد که افرادی که پیامبر (ص) را درک کرده بودند چنین حرکتی انجام دادند، سرها را بریدند و بر بدن ها اسب تاختند و به دنبال محو بنی هاشم بودند؟ تبلیغات مسموم گسترده بنی امیه، معاویه و یزید به حدی بود که امام حسین (ع) به عنوان فردی که از بیعت با خلیفه امتناع کرده، خارجی معرفی شد و افرادی که در زمان حضرت علی (ع) در رکاب ایشان و در کنار حضرت امام حسین (ع) در جنگ صفین بوده اند اکنون در مقابل ایشان قرار گرفته و حسین علیه السلام و یارانش را به شهادت رسانده و خانواده اش را به اسارت بردند. ایشان با اشاره به حوادثی که در زمان حضور حضرت مسلم در کوفه اتفاق افتاد با نقل بیانی از مقام معظم رهبری درباره شریح بن حارث کندی مشهور به شریح قاضی فرمودند بی بصیرتی خواص سبب بروز حادثه کربلا شد. اگر شریح قاضی درباره هانی شهادت دروغ نمی داد واقعه کربلا اتفاق نمی افتاد. مردمی که برای جنگ با امام حسین (ع) مهیا شده بودند مشکلشان دنیا پرستی، دنیا طلبی و بی بصیرتی بود و آمده بودند که از کشتن امام حسین (ع) منفعت ببرند.

          دکتر احمدی با اشاره به شکل گیری و ظهور داعش به دست ایالات متحده در منطقه افزودند: داعش با شعار الله اکبر سر می‌بریدند و این جوانان ایرانی بودند که با داعش جنگیدند. «مدافعین حرم» حق به گردن تمام بشریت دارند. داعشی ها بازمانده های اندیشه های یزید و تحت تاثیر اندیشه های منحرف قرار داشتند. غربی ها دیدند که اسلام در قلب اروپا در حال پیشرفت است، برای مقابله با نفوذ اسلام داعش را که یک «سکه تقلبی» از اسلام بود، برای جلوگیری از گسترش اسلام به وجود آوردند. بنابراین نیاز است که حسین و یزید زمان را بشناسیم. «تاریخ چراغ راه آینده است» و از قیام امام حسین (ع) با تمسک به قرآن باید درس گرفت. ایشان در ادامه سخنرانی خود هدف از قیام از زبان امام حسین (ع) را امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح امت پیامبر (ص) بیان کردند و به درس هایی از عاشورا از جمله توحید و دعوت مردم به خداشناسی، اعتقاد به معاد، مبارزه با بدعت و انحراف در دین، وفادار بودن به ارزش ها، رضا و تسلیم در برابر امتحان الهی و ... اشاره کردند و رمز عزت و سربلندی امت اسلام را پیروی از قیام امام حسین (ع) دانستند


١١:٥٣ - 1398/06/20    /    شماره : ٥٨٦٤٠٥    /    تعداد نمایش : ١٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران