گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > سفر معاون محترم آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

سفر معاون محترم آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان

آقای رحیم پور معاون محترم آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که بمنظور شرکت در چهل و نهمین اجلاس گروه کاری ویژه تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر به ترکمنستان سفر نمودند،‌ در تاریخ 10/3/1396 با آقای رشید مردوف معاون محترم رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و درخصوص طیف وسیعی از موضوعات مرتبط با روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تبادل نظر نمودند.

      معاون محترم آسیا و اقیانوسیه کشورمان در این دیدار با اشاره به پیشینه مناسبات دو کشور، اظهار داشتند در سالیان اخیر ما شاهد سفرهای متقابل روسای جمهور دو کشور بوده‌ایم. در دوره اول ریاست جمهوری جناب آقای دکتر روحانی پروژه های بزرگی میان دو کشور به اجرا درآمد و علاقمند هستیم تا در دوره چهار ساله آتی نیز در راستای گسترش هر چه بیشتر مناسبات فیمابین در کلیه حوزه ها بویژه اقتصادی با هم همکاری داشته باشیم. جناب آقای دکتر ظریف در سفر اخیر به ترکمنستان تبادل نظر خوبی با مقامات عالیرتبه ترکمنستان داشتند. متعاقب این سفر و درچارچوب قرارداد انتقال محکومین به حبس میان دو کشور، تعدادی از زندانیان ایرانی از زندان های ترکمنستان به ایران منتقل شدند و امیدواریم مرحله بعدی انتقال محکومین ایرانی نیز بزودی صورت پذیرد.

معاون محترم آسیا و اقیانوسیه کشورمان با اشاره به همکاری های دو کشور در حوزه انرژی بویژه سوآپ گاز ترکمنستان از مسیر ایران، نسبت به گسترش همکاری های فیمابین در زمینه سوآپ و ترانزیت گاز به کشورهای ثالث ابراز علاقمندی نمودند. رحیم پور افزود مشترکات فرهنگی دو کشور ایجاب می کند تا تعاملات دو کشور در این حوزه نیز بیش از گذشته افزایش یابد.

آقای رحیم پور در ادامه به تحولات در افغانستان، سوریه و عراق اشاره نموده و افزود متاسفانه از موضوع مبارزه با تروریسم بهره برداری سیاسی صورت می گیرد و لذا ما شاهد آن هستیم که در جایی اجلاس مبارزه با تروریسم برگزار می شود که آن کشور خود از حامیان تروریسم می باشد. امروزه افکار عمومی در دنیا می دانند که انفجارات تروریستی در کابل، منچستر و نقاط دیگر از کجا نشات می گیرد و سرچشمه آن چه کسانی هستند. ‌    

     آقای مردوف وزیر محترم امور خارجه ترکمنستان در این دیدار اظهار داشت ترکمنستان و ایران به عنوان دو کشور دوست و همسایه همواره روابط خوبی با یکدیگر داشته اند. وی افزود پروژه های اقتصادی مختلفی فیمابین دو کشور به اجرا درآمده است. در حوزه انرژی، ظرفیت های زیادی برای گسترش مناسبات وجود دارد و ترکمنستان از همکاری های فیمابین در این حوزه بویژه سوآپ گاز استقبال می نماید. آقای مردوف افزود سفر اخیر جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه ایران به ترکمنستان در یک زمان مناسب صورت گرفت و ما تبادل نظر خوبی با هم در موضوعات مرتبط با روابط دوجانبه،‌ منطقه ای و بین المللی داشتیم. وی افزود براساس توافقات صورت گرفته ما روند انتقال محکومین ایرانی از ترکمنستان به ایران را ادامه خواهیم داد.

آقای مردوف به همکاری های دو کشور در موضوعات منطقه ای و بین المللی اشاره نموده و اظهار داشت در حوزه مبارزه با تروریسم نیز دو کشور همواره بطور دو جانبه و چند جانبه با یکدیگر همکاری داشته اند و ما علاقمند به تداوم و گسترش همکاری ها در این حوزه هستیم. وی همچنین بر نقش مثبت ایران در تحولات مربوط به روند صلح در سوریه بویژه پروسه آستانه تاکید نموده و اظهار داشت ما به نقش ایران برای بهبود اوضاع در منطقه احترام می گذاریم.    

      در این دیدار برنامه های آتی بین دو کشور و رفت و آمدهای مقامات دو کشور مورد تبادل نظر و تفاهم قرار گرفت. 


١١:٤٢ - 1396/03/13    /    شماره : ٤٥٨٣٢٠    /    تعداد نمایش : ٣٣١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران