گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > سفیر ایران در گفت و گو با ایرنا؛ مرحله دوم انتقال زندانیان ایرانی از ترکمنستان در دستور کار قرار گرفت


  چاپ        ارسال به دوست

سفیر ایران در گفت و گو با ایرنا؛ مرحله دوم انتقال زندانیان ایرانی از ترکمنستان در دستور کار قرار گرفت

تهران - ایرنا - سفیر ایران در ترکمنستان اعلام کرد: دومین مرحله انتقال محکومین به حبس کشورمان در ترکمنستان در دستور کار قرار گرفته است و سفارت ایران برای رفع دغدغه خاطر خانواده های زندانیان تمام تلاش خود را به انجام می رساند.

به گزارش ایرنا،‌ در اولین مرحله از انتقال زندانیان ایرانی محبوس در ترکمنستان 27 نفر از زندانیان سی ام اردیبهشت سال جاری به زندان های ایران منتقل و متقابلا سه نفر از زندانیان ترکمنستان محبوس در ایران به زندان های کشورشان انتقال یافتند. «سید محمد احمدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران امروز چهارشنبه مورخ 3/3/1396 در گفت و گو با ایرنا در ترکمنستان در خصوص روند پروتکل انتقال محکومین به حبس فیمابین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان توضیحاتی ارائه داد. وی با بیان اینکه پروتکل انتقال محکومین به حبس فیمابین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در اسفند ماه سال 1393 به امضاء طرفین رسید، افزود: پروتکل مزبور در بهمن ماه 1394 از تصویب مجلس شورای اسلامی گذشت و متعاقب آن در اسفند ماه 1394 به تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید. احمدی تصریح کرد: پس از طی فرایند مزبور، صورتجلسه تبادل اسناد توسط سفیر ایران در ترکمنستان به نمایندگی ایران و «رشید مردوف» وزیر امور خارجه ترکمنستان و طی مراسمی با حضور رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در دهم تیرماه 1395 به امضاء طرفین رسید و پروتکل مزبور پس از یکماه لازم الاجراء شد.

سفیر ایران اظهار داشت: به محض اجرایی شدن این پروتکل، این نمایندگی فهرستی از زندانیان ایرانی جهت انتقال به ایران تهیه و طی یادداشت رسمی برای طرف ترکمنی ارسال نمود. در این میان در راستای اجرای پروتکل، سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در جریان دیدارها و ملاقات های متعدد با مقامات عالیرتبه ترکمنستان و همچنین از طریق ارسال یادداشت ها، خواستار تسریع در اجرای آن شد. احمدی افزود: در ملاقات های رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه با مقامات وزارت امور خارجه ترکمنستان نیز همواره بر اجرای این پروتکل تاکید شده است. وی گفت: در نهایت در جریان سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به ترکمنستان که در اواخر فروردین ماه سال جاری صورت پذیرفت، موضوع فوق در ملاقات های وی با مقامات عالیرتبه ترکمنستان به عنوان یک موضوع انسانی مورد پیگیری قرار گرفت که با استقبال مقامات ترکمنی مواجه شد. احمدی تصریح کرد: بر همین اساس مقرر شد که انتقال محکومین دو کشور طی چند مرحله صورت گیرد که در این راستا با تلاش های سفارت در اولین مرحله 27 نفر از زندانیان ایرانی در ترکمنستان مورخ سی ام اردیبهشت به زندان های ایران منتقل و متقابلا نیز سه نفر از زندانیان ترکمنستان به زندان های این کشور انتقال یافتند. وی گفـت: قربانقلی بردی محمد اف رئیس جمهوری و مقامات وزارت امور خارجه ترکمنستان در این امر انساندوستانه حسن نیتی از خود نشان دادند که جای قدردانی دارد. وی یادآور شد: مرحله دوم انتقال مابقی زندانیان ایرانی محبوس در دستور کار قرار گرفته است و خانواده های زندانیان ایرانی از این بابت دغدغه خاطر نداشته باشند.

 

 


١٠:٤٨ - 1396/03/03    /    شماره : ٤٥٦٤٢١    /    تعداد نمایش : ٣٧٤خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران