گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > برگزاری مراسم گرامیداشت سی ‌و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ترکمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم گرامیداشت سی ‌و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ترکمنستان

مراسم گرامیداشت سی‌ و هشتمین سالگرد  پیروزی انقلاب اسلامی ایران در تاریخ 22 بهمن ماه 1395 در سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد با حضور وزیر محترم خارجه ترکمنستان، سفرا، وابستگان نظامی و دیپلمات‌های خارجی مقیم برگزار گردید.

در این مراسم جناب آقای احمدی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان طی سخنانی اظهار داشت امروز ملت ایران با توجه به پیشرفت‌های همه جانبه و با امید به آینده بهتر تحت رهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب و تدابیر رئیس جمهور محترم در راستای رسیدن به شکوفایی و سازندگی کشور، گسترش صلح و امنیت در منطقه و جهان، تلاش نموده و در این مسیر مقتدرانه گام بر می‌دارد. ایشان با اشاره به دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی و پیشرفت‌های همه جانبه ایران افزودند سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر توسعه هر چه بیشتر روابط دوستانه و برادرانه با تمام کشورها بویژه کشورهای مسلمان و همسایه براساس احترام متقابل، حسن همجواری و برادری است.

سفیر محترم کشورمان تصریح نمود گسترش و تحکیم مناسبات و همکاری‌های ایران با ترکمنستان با بیش از 1200 کیلومتر مرز و مشترکات تاریخی و فرهنگی، همواره مورد توجه مقامات عالی ایران بوده و ترکمنستان از جایگاه استراتژیک و مهمی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است. جمهوری اسلامی ایران جزء اولین کشورهایی بود که استقلال و بی‌طرفی ترکمنستان را به رسمیت شناخت و اکنون  25 سال از ایجاد رابطه دیپلماتیک دو کشور می‌گذرد. ایران و ترکمنستان از طریق 4 گذرگاه زمینی و 2 خط ریلی و ارتباط بندر ترکمن باشی با بنادر ایران در دریای خزر، پیوند دارند. در حال حاضر با توجه به وجود ظرفیت‌های موجود، مناسبات دو کشور نویدبخش آینده‌ای درخشان است. سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تلاش مقامات عالی‌رتبه سیاسی و فرهنگی دو کشور برای برگزاری موفقیت‌آمیز هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد، اظهار داشت در تاریخ 10 لغایت 12 اسفند ماه 1395 نمایشگاه اختصاصی بازرگانی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران نیز در عشق‌آباد برگزار خواهد شد.

جناب آقای رشید مردوف وزیر محترم امور خارجه ترکمنستان نیز طی سخنانی در این مراسم، اظهار داشت اینجانب به نمایندگی از طرف جناب آقای قربانقلی بردی ‌محمداف رئیس جمهور محترم ترکمنستان به ملت و دولت ایران پیروزی انقلاب اسلامی را صمیمانه تبریک می‏‌گویم. وزیر محترم امور خارجه ترکمنستان با اشاره به روابط دوستانه ترکمنستان و ایران تصریح نمود ما در جهت توسعه و گسترش روابط همه جانبه با ایران، فعالیت‌های مشترک زیادی را در دست اجرا داریم. روابط سیاسی بین ترکمنستان و ایران در بالاترین سطح قرار دارد و سفرهای متقابل سران دو کشور و اراده سیاسی و توافقات به دست آمده، افق‌های جدیدی را در مناسبات اقتصادی و تجاری ایجاد می‌کند.

جناب آقای مردوف افزود از هم اکنون تدارکات خاصی جهت برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ترکمنستان و ایران در عشق‏‌آباد در دست اجرا است. ایشان با اشاره به اینکه تجربه‌های مثبتی در تعاملات اقتصادی و تجاری بین دو کشور به دست آمده‌، اظهار داشتند نمایشگاه اختصاصی ایران را در دو هفته دیگر در عشق‌آباد برگزار نموده و ظرفیت‌های جدیدی جهت توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات اقتصادی و تجاری را ترسیم خواهد کرد. همچنین برگزاری روزهای فرهنگی ترکمنستان و نمایشگاه اقتصادی این کشور در ایران نیز برنامه‌ریزی شده‌ است. دانلود فايل : victory_95-4.jpg ( 233KB )


١٠:٥١ - 1395/11/25    /    شماره : ٤٣٩٦٦٣    /    تعداد نمایش : ٢٧٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران